Technologie budowlane różnych epok stały się ikoną nie tylko sposobu budowania, myśli technologicznej, ale też systemów politycznych. Wystarczy odwiedzić stary blok, w którym jeszcze nie ma doprowadzonej ciepłej wody – budynków z tej epoki jest sporo, na przykład w Poznaniu.
Charakterystycznymi cechami są krzywe ściany, których nie sposób uświadczyć w nowych budynkach. Wadą gospodarki centralnie sterowanej było też skąpienie przez państwo niektórych surowców – stąd, w niektórych miejscach ujawnia się po latach nadmiar piachu w zaprawie, dodanego zamiast cementu.
Porównaj z współczesnymi technologiami na klimatyzacje.org.pl.
O ile dzisiejsze technologie budowlane i przepisy znacznie się zmieniły (na lepsze), kapitalizm wymusza na deweloperach oszczędzanie np. na grubości ścian. Każdy centymetr pociąga za sobą koszta, materiały, dlatego w nowych budynkach nie sposób ustrzec dźwięków pochodzących z mieszkania sąsiada.
Architektura w Polsce na przestrzeni lat podlegała najrozmaitszym zmianom. Poczynając od budynków najstarszych, a nie będących jeszcze zabytkami – te mogą mieć maksymalnie około stu lat. Kolejne porażki naszego narodu na arenie międzynarodowej, działania zbrojne i dwie wojny światowe wytrzebiły znaczną większość starych budowli w większych miastach Polski.
Budownictwo w Polsce musiało rozwinąć skrzydła. W tym okresie powstało mnóstwo wspaniałych budynków. Budownictwo w Polsce Ludowej można uznać z perspektywy dzisiejszego młodego pokolenia za największą architektoniczną porażkę. Szare klocki bloków, wielkie płyty, socrealistyczne obrazy na tynkach. Dziś, w epoce prawdziwych pereł architektonicznych, ludzie wrażliwi na tę gałąź sztuki dziękują Opatrzności za odejście starego systemu i jego wartości estetycznych.
Własny dom to marzenie wielu osób, cały czas jednak koszty takiej inwestycji są dla sporego odsetka rodzin zdecydowanie zaporowe. Nie oznacza to jednak iż jedyną alternatywą dla domu, są klasyczne i w wielu przypadkach zbyt ciasne mieszkania.