Własny Kąt

Projektowanie, budownictwo, wnętrza

Sztuka baroku

Sztuka baroku jest tematem wyjątkowo obszernym. Zarówno literatura baroku, architektura i szeroko pojęta sztuka (od rzeźby przez malarstwo po teatr) charakteryzują się bardzo bogatą, ozdobną formą. Chcąc w pełni zrozumieć sztukę baroku, warto bliżej przyjrzeć się wspomnianej już architekturze, w której styl barokowy jest mocno widoczny.
Zdecydowanie najlepszymi przykładami architektury baroku są kościoły, klasztory oraz pałace. Na szczególną uwagę zasługują niezwykle oryginalne rzuty oraz fasady.

stworzenie
Stworzenie Adama – Michał Anioł

Najważniejszymi postaciami tworzącymi w nowym stylu barokowym są Michał Anioł, Domenico Fontana, Giacomo della Porta, Giovanni Lorenzo Bernini, Francesco Borromini. Pierwszym przykładem świątyni wzniesionej w stylu barokowym jest Kościół Najświętszego Imienia Jezus w Rzymie.
Jeżeli chodzi o rzeźbę, w okresie baroku najbardziej popularnymi materiałami były brąz, marmur, stiuk oraz drewno. Rzeźby barokowe charakteryzują się niezwykłą siłą ekspresji, często też przyjmują formę spiralną, która nadaje im lekkość i dynamizm. W rzeźbie specjalizowali się już wspomniani Michał Anioł, Bernini, a także Bandinelli, Cellini, Algardi, Coysevox, Cano, Duquesnoy.

W malarstwie wykorzystywano iluzjonizm, bardzo bogatą symbolikę, technikę światłocienia. Malarze chętnie malowali obrazy głównie w tematyce religijnej, historycznej, mitologicznej, ale również portretowej. Coraz to bardziej popularne w malarstwie zaczęły stawać się martwa natura, pejzaż oraz sceny rodzajowe. Ponownie należy przywołać tu postać Michała Anioła, a ponadto takich artystów jak Caravaggio, Tycjan czy Veronese. Pomimo, iż to włoscy artyści zapoczątkowali styl barokowy w malarstwie, zarówno Francja jak i Hiszpania były bardzo ważnymi ośrodkami artystycznymi.

Najsłynniejsze przykłady architektury barokowej:

  • Kościół Il Gesu w Rzymie
  • Kościół Santa Maria Della Salute w Wenecji
  • Kościół św. Boromeuszka w Wiedniu
  • Katedra św. Pawła w Londynie
  • Kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie
  • Kościół Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej
  • Kościół św. Anny w Krakowie
  • Kościół Marcina w Krakowie