Ogrodzenia drewniane mają wiele zalet – są bezpretensjonalne, można je samemu zamontować, dobrze współgrają z resztą otoczenia i ładnie się starzeją. Są najczęściej wybieranym rozwiązaniem stosowanym przy wydzielaniu granic posesji oraz ogrodów. Odpowiedni wybór formy ogrodzenia wykonanego z drewna sprawi, że będzie podkreślało urodę domu i ogrodu – z pewnością przyciągnie uwagę i wzbudzi zachwyt wśród sąsiadów.
Drewniane ogrodzenia – dzięki materiałowi, z którego je wykonano – posiadają niezliczone możliwości kształtowania ich formy, stopnia prześwitu, faktury oraz barwy. Najczęściej wybieranym do produkcji ogrodzeń gatunkiem drewna liściastego jest drewno dębowe, mniej trwałe akacjowe, wiązowe lub jesionowe. Najłatwiej niszczeje drewno z olchy, osiki, lipy czy topoli. Spośród gatunków iglastych najlepszej jakości jest drewno modrzewiowe – jest ono jednak najdroższe. Trochę mniej odporne, ale za to łatwo dostępne i w przystępnej cenie – jest często wybierane do budowy płotów drewno sosnowe i świerkowe.
Ogrodzenia drewniane przyjmują wiele form:
• drewniane ogrodzenia sztachetowe – są to przejrzyste płoty, wykonane najczęściej z gotowych drewnianych elementów, które można zamontować na drewnianych lub klinkierowych słupkach. To proste konstrukcje w których liczy się funkcjonalność i łatwość montażu. Pojedyncze drewniane sztachety sprawdzą się zamontowane na podmurówce, między betonowymi, ceglanymi lub kamiennymi słupkami – można je umieścić pionowo lub poziomo. Takie połączenia są bardzo efektowne i oryginalne. Dzięki temu, że są niskie i nie zasłaniają architektury – doskonale sprawdzą się również przy grodzeniu terenów miejskich. Sztachety mogą być zakończone łukiem, ścięte, proste lub z fantazyjnym wykończeniem.
• drewniane ogrodzenia panelowe – formy lite sprawdzą się idealnie w przypadku, gdy chcemy odgraniczyć się np. od posesji sąsiadów lub ulicy. Są to płoty panelowe z wypełnieniem z listew – za ich pomocą zbudujemy parkany, które wprowadzą więcej prywatności do otoczenia naszego domu. Świetne jako samodzielny płot oraz dodatkowa ochrona przed hałasem, kurzem oraz wzrokiem wścibskich przechodniów. Przybierają różnorodne formy – mogą być zupełnie proste lub bardziej dekoracyjne. Dzięki różnorodności wzorów i kolorów płotów tychże płotów, każdy bez problemu znajdzie ogrodzenie spełniające jego wszelkie wymagania. Główne zalety drewnianych ogrodzeń panelowych to ich trwałość, estetyczny i oryginalny wygląd.
Konstrukcja drewnianych ogrodzeń.
• przęsła :
– płoty ryflowane – skonstruowane są na bazie grubej 4 cm ramy, przez co są ciężkie i masywne, a co za tym idzie bardzo stabilne. Poszczególne przęsła płotów ryflowanych zbudowane są z listew z podłużnymi rowkami, tzw. ryflowaniem, zamontowanych na solidnych ramach. Są łączone za pomocą nierdzewnych sztyftów, dzięki czemu z czasem nie powstają nieestetyczne ślady z rdzy, jak np. przy stosowaniu metalowych zszywek. Idealne do stosowania jako samodzielne, wolnostojące płoty lub przesłony na tarasie, czy też do wydzielania stref w ogrodzie. Płoty drewniane ryflowane wykonane są z niebywałą dbałością o szczegóły.
– płoty boazeryjne – zbudowane są z wąskich, zachodzących na siebie listew boazeryjnych zamontowanych na solidnych ramach. Są łączone za pomocą nierdzewnych wkrętów, dzięki czemu z czasem nie powstają nieestetyczne ślady z rdzy, jak np. przy stosowaniu metalowych zszywek. Świetne do stosowania jako samodzielne, wolnostojące płoty lub przesłony na tarasie, czy też do wydzielania stref w ogrodzie. Precyzyjny sposób wykończenia ich powierzchni oraz dodatkowe zdobienia dodają im szyku i wyjątkowości.
– słupki / kantówki – do montażu drewnianych płotów najczęściej wykorzystuje się słupki wykonane z drewna. Przekrój takiego słupka to zwykle 7 x 7 cm lub 10 x 10 cm. Zazwyczaj osadza się je na murowanym lub betonowym cokole albo na punktowym fundamencie. Elementami mocującym słupki do podłoża są metalowe kotwy.