Własny Kąt

Projektowanie, budownictwo, wnętrza

Miasto czy wieś ?

wieś

Jeśli bardzo zależy nam na zamieszkaniu w mieście to najlepszym rozwiązaniem wydaje się zakup mieszkania, na rynku pierwotnym lub wtórnym, bo jednak budowa własnego domu w mieście (oczywiście zależy jeszcze od wielkości miasta i jego infrastruktury) , wymaga znacznie więcej poświęcenia i kombinowania a już tym bardziej znacznie więcej funduszy.
Przede wszystkim w mieście, zwłaszcza dużym, spotkamy się głównie z zabudową typowo miejską, czyli z wielkimi osiedlami bloków mieszkaniowych, domki jednorodzinne buduje się głównie na obrzeżach miast i to przede wszystkim z takich względów typowo ekonomicznych bo zwyczajnie jeśli nawet chodzi o same działki pod budowę, są one tak drogie, że normalny obywatel nie mógłby sobie pozwolić na zakup takiej ziemi.


Natomiast w przypadku zabudowy wiejskiej to sprawa wygląda już zupełnie inaczej, czyli spotkamy się tutaj właśnie głównie z niskimi zabudowaniami jednorodzinnymi, domkami o różnej powierzchni, otoczonymi oczywiście kawałkiem ziemi, zagospodarowanej zazwyczaj pod jakiś ogród czy też niewielkie zabudowania gospodarskie. Domki jednorodzinne są domeną głównie obrzeży miast i terenów małomiasteczkowych oraz wiejskich, natomiast miasta zdominowane zostały przez zabudowę mieszkaniową, i właściwie tylko i wyłącznie od naszych potrzeb i od naszych upodobań oraz funduszy zależy to gdzie będziemy mieszkać. Należy się liczyć z tym, gdzie występuje dany rodzaj zabudowań.

Koszty mieszkań i domków jednorodzinnych są bardzo różne i zależą w dużej mierze od regionu czy też ogólnie miejsca, w którym się znajdują.
Mieszkania w największych miastach naszego kraju i to wcale nie o jakimś oszałamiającym metrażu, dorównują cenami domkom jednorodzinnym, położonym na terenach wiejskich. Generalnie bardzo duży wpływ na cenę nieruchomości ma cena ziemi, na której dana nieruchomość się znajduje. Oczywiście w miastach i to tych dużych ziemia osiąga bardzo wysokie ceny, dlatego i ceny wszystkich nieruchomości są bardzo wysokie, a już tym bardziej w okolicach centrów tych miast zwykły obywatel nie ma szans za zakup działki budowlanej, bo operuje się tu kwotami rzędu kilku, kilkunastu a nawet kilkudziesięciu milionów złotych.
Koszty wybudowania domku jednorodzinnego również są dość wysokie i pomoc państwa w formie dopłaty do oprocentowania kredytów hipotecznych, nie jest tutaj faktycznie praktycznie żadną pomocą. Koszty utrzymania mieszkania czy domu są poza tym dosyć zbliżone. W przypadku domku jednorodzinnego dochodzi zakup opału na zimę, oczywiście wszystkie opłaty licznikowe, ale tak samo jest w przypadku mieszkania, również te opłaty są wliczone w życie blokowe, natomiast w rzeczywistości mieszkanie wychodzi drożej w utrzymaniu niż dom, dlatego, że obecnie większość mieszkań obciążona jest czynszem i to dość wysokim, bo w granicach pięciuset i nawet więcej złotych.

Przeczytaj też: Najstarsze miasto w Europie