Własny Kąt

Projektowanie, budownictwo, wnętrza

Ekrany akustyczne a estetyka

ekran-akustyczny

Postawienie ekranu akustycznego ma na celu eliminację zbyt głośnego hałasu, głównie drogowego. Coraz częściej ekrany akustyczne mają tez znaczenie estetyczne, zwłaszcza gdy są umiejscowione przy zabudowie mieszkalnej. Szare i brzydkie a do tego jeszcze popisane sprayami, nie są widokiem miłym dla oka, dlatego też często malowane są na ciekawe kolory lub wzory. Zdarza się także, że miasto wyraża zgodę i organizuje możliwość pomalowania ekranów przez tzw. „graficiarzy”. Takie zorganizowane akcje są dla nich okazją do autoprezentacji oraz swoistego wyżycia się artystycznie. Innym rozwiązaniem może być obsadzenie ekranów pnączami. Po pewnym czasie uzyskuje się dodatkową barierę w postaci roślin, a i estetyka jest z pewnością na dobrym poziomie. Obsadzenie ekranów akustycznych roślinnością wiąże się jednak z przymusem użycia innych materiałów do produkcji ekranu. Konieczność ta wynika z przyśpieszonych reakcji erozyjnych, na które wpływa gęste poszycie roślinne. Najlepszym materiałem jest tutaj kamień, dlatego też często dodatkowo na ekranach montowane są niewielkie zbiorniki na ziemię. Takie rozwiązanie sprzyja porastaniu roślin, co w niedalekiej przyszłości zaowocuje piękną ścianą zieleni tłumiącą hałas.

Użyteczność ekranów akustycznych

Ekrany akustyczne inaczej zwane jako dźwiękochłonne, zostały stworzone z myślą o ludziach żyjących w pobliżu dróg. Pomiary hałasu, które przeprowadzono w danej okolicy skłoniły do powstania dźwiękochłonnych ekranów akustycznych, które znacznie obniżają natężenie dźwięku. Ekrany akustyczne mogą być naturalne lub też sztuczne. Najczęściej ustawione są wzdłuż drogi, na której przejeżdżające samochody są właśnie źródłem niepożądanego hałasu. Ekrany nie tylko pochłaniają dźwięki ale także i izolują przestrzeń od dźwięków. Stale prowadzone są badania nad udoskonaleniem aktualnych ekranów, choć są one już na tyle dobre, że znacznie obniżają hałas drogowy.

Hałas powstaje nie tylko na drodze, ale także i na kolei czy różnego rodzaju budowach. W miejscach gdzie hałas powstaje stale, czyli dla przykładu właśnie na drogach lub na kolei, takie ekrany akustyczne są idealnym rozwiązaniem. Biorąc pod uwagę stały rozrost miast, niemalże z pewnością należy przypuszczać ze postawienie ekranów będzie koniecznością. Miasto zyskuje wtedy teren na nowe budownictwo i przez to nie jest ograniczone w ten sposób. Pomiary hałasu są więc istotnym elementem podczas decyzji o zamieszkaniu danego obszaru. Są także niezbędne w miejscach, gdzie nadmierny hałas mógłby spłoszyć zwierzęta, dlatego też w najważniejszych miejscach przyrodniczych stawiane są ekrany wzdłuż autostrad.