Własny Kąt

Projektowanie, budownictwo, wnętrza

Budować tanio i ekologicznie

dom

Budowa domu to poważna inwestycja, nie oznacza jednak że musi być też długotrwała. Wystarczy jeżeli zwrócimy uwagę na cenione i ciekawe rozwiązania konstrukcyjne jak domy z prefabrykatów. Budowa domu to poważna inwestycja, nie oznacza jednak że musi być też długotrwała. Wystarczy jeżeli zwrócimy uwagę na cenione i ciekawe rozwiązania konstrukcyjne jak domy z prefabrykatów.Ta technika jest coraz bardziej doceniana na całym świecie właśnie ze względu na swoje zalety, które przekonują zarówno inwestorów prywatnych jak i deweloperów. Zatem jakie to argumenty mają decydujące znaczenie?

Technologia prosta i efektywna
Z pewnością jednym z argumentów przemawiających za wyborem domu z prefabrykatów jest sama konstrukcja opierająca się  na drewnianym szkielecie. Dzięki temu rozwiązaniu sama realizacja inwestycji jest zdecydowanie krótsza i dom jednorodzinny powstaje dosłownie w ciągu kilku tygodni. Jak wiadomo sam czas realizacji inwestycji ma znaczący wpływ na obniżenie kosztów. Co również istotne domy budowane z modułów i prefabrykatów na pierwszy rzut oka nie różnią się od tych budowanych tradycyjną metodą. Zatem nie trzeba się obawiać że będzie konieczna rezygnacja z pewnych udogodnień czy rozwiązań architektonicznych.

Jakość i energooszczędność
Podstawowymi cechami konstrukcji modułowych są nie tylko szybkość i prostota ale również najwyższa jakość materiałów i energooszczędność domu. Szczególnie ten ostatni argument powinien przemawiać za wyborem tego typu konstrukcji. Wbrew pozorom domy z prefabrykatów są bardzo wytrzymałe a co więcej mają też i 15% obszerniejszą przestrzeń dzięki wykorzystaniu zdecydowanie cieńszych ścian nią klasyczne murowane. Równie dobrą charakterystykę mają ściany jeżeli chodzi o izolację cieplną, w związku z tym płacić będzie się niższe rachunki za zużycie energii.  Najwyższa jakość materiałów, ich ekologicznych charakter, gwarancja ciepła zima oraz przyjemnego chłodu latem to cechy które powinny przekonać każdego do zakupu domu ekologicznego wykonanego z prefabrykatów.Rosnąca świadomość na tematy związane z ochroną środowiska, poszukiwaniem alternatywnych źródeł energii sprawia że coraz mocniej zwracamy też uwagę na zapotrzebowanie energetyczne naszych domów. Jest to kwestia istotna z punktu widzenia ekonomicznego, czyli kosztów ogrzewania, jak również i wpływu na samo środowisko.  Dlatego też coraz popularniejsze stają się budynki które mają zdecydowanie niższe zapotrzebowanie na energię grzewczą czyli tak zwane budownictwo pasywne. Czym się charakteryzuje oraz dlaczego warto je wybrać?

Budowa budynku pasywnego
Jednym z argumentów przemawiających za wyborem budynku pasywnego jest sama jego konstrukcja oraz charakterystyka działania. Zgodnie z projektowaniem sam budynek jest tak skonstruowany by tracił jak najmniej energii cieplnej a jednocześnie swobodnie pobierał ją z otoczenia. Tą charakterystykę zapewniają odpowiednio budowane ściany jak również okna z potrójnymi szybami. To gwarancja iż z budynku ciepło będzie wolno uciekało. Co jest natomiast źródłem? Sami mieszkańcy, energia słoneczna oraz małe urządzenia elektryczne. Także nie ma w domach stricte aktywnych źródeł energii cieplnej.

Dodatkowe zalety
Do flagowych argumentów przemawiających za wybraniem domu pasywnego jest sam niski koszt utrzymania. To licząc średnio kilkaset złotych w ciągu sezonu grzewczego. Co więcej ta oszczędność będzie z każdym sezonem większa biorąc pod uwagę rosnące ceny energii. Jeżeli interesujemy się ekologią z pewnością przemówi do nas argument że  brak źródeł ogrzewania redukuje też znacząco emisję dwutlenku węgla. Nie można też zapomnieć o argumencie niezależności od dostawców źródeł energii jak prąd czy gaz. Jest to szczególnie istotnie w czasach kiedy konflikty i zaniedbania mogą prowadzić do przerw dostaw energii oraz najważniejszych mediów.

Jaka zatem pojawia się inna opcja łącząca zalety domu i jednocześnie gwarantująca niższe koszty? To coraz popularniejsze w ofertach deweloperów domy szeregowe.  Czym się charakteryzują te rozwiązania i jakie argumenty rzeczywiście przemawiają za ich wyborem?

Połączone domy niższe ceny
Domy szeregowe to nic innego jak grupy domów wolnostojących połączonych w jeden ciąg. Jednocześnie też każda rodzina, ma zagwarantowane osobne indywidualne wejście do budynku oraz korzysta z pomieszczeń w układzie klasycznym dla domu. Jedyną różnicą w kwestii  rozwiązań technicznych jest sama bliskość sąsiadujących nieruchomości. Z samej konstrukcji rozwiązania wynika też jego niższy koszt dla deweloperów a to przekłada się bezpośrednio na samą przystępność ceny rynkowej. Na tą niską cenę  wpływa minimalne wykorzystanie powierzchni przez dewelopera przy jednoczesnej maksymalizacji samej powierzchni mieszkalnej. Stąd też kiedy nie ma się pewności czy dostanie się kredyt na dom wolnostojący a nie chce się kupować mieszkania, dom szeregowy wydaje się być idealną alternatywą.

Dodatkowe zalety
Rzecz jasna nie tylko cena przemawia za wyborem szeregowców. Dają one komfort zamieszkania praktycznie na poziomie domu wolnostojącego. Dzieje się tak dzięki temu że każdy z domów ma swoje niezależne ściany, które dodatkowo tłumią hałasy z sąsiedztwa. Nie trzeba wspominać o większej przestrzeni, bezpośredniej bliskości zieleni, jak również możliwości założenia ogródka za domem. Kameralny klimat, dobra infrastruktura drogowa jak zaplecze w postaci sklepów, to przyczyny dla których coraz więcej osób wybiera właśnie  domy szeregowe.