Własny Kąt

Projektowanie, budownictwo, wnętrza

Błędy w projektowaniu instalacji

Budowa domu jest przedsięwzięciem, na które czekamy nieraz wiele długich lat, dlatego chcemy aby przebiegła szybko, sprawnie i bezproblemowo, tym bardziej, że jest to inwestycja pochłaniająca dużą część naszego budżetu. Jak zatem uniknąć błędów, które mogą pojawić się w fazie projektowania?

Przede wszystkim należy udać się do odpowiedniego biura projektowego. Przed wyborem projektanta niezbędnym jest zrobienie ogólnego rozeznania. Nie może być to decyzja pochopna podyktowana jakąś jednostkową opinią znajomego. Należy bardzo szczegółowo przemyśleć wybór odpowiedniego biura, ponieważ od tego zależy dalszy ciąg budowy.
Jeżeli mamy już projekt domu i jesteśmy zdecydowani rozpocząć budowę, należy zaopatrzyć się w projekt sieci elektrycznej domu oraz należy otrzymać zezwolenie na podłączenie do trakcji. Jest to niesamowity etap budowy, ponieważ instalacja elektryczna nie może być zrobiona przez ludzi bez uprawnień, a awaria takiej instalacji może mieć tragiczne skutki, gdyż może dojść nawet do pożaru.


Równie ważna jest odpowiednio zaprojektowana instalacja kanalizacyjna. Musi być drożna i szczelna, w przeciwnym wypadku pogotowie kanalizacyjne będzie instytucją, która często będzie gościła na naszym podwórku.

Jeszcze więcej zachodu rodzi budowa nieruchomości komercyjnej. W takim budynku należy przewidzieć konieczność podłączenia większej liczby urządzeń pobierajączych energię elektryczną (np. ruchome schody, neony i szyldy reklamowe).

Jeżeli mowa o instalacjach, nie można zapomnieć o instalacji grzewczej. Należy pamiętać, iż ogrzewanie domu węglem może być wkrótce całkowicie zakazane przez Unię Europejską dlatego należy rozpatrzyć inne możliwości ogrzewania domu. Warto przemyśleć ogrzewanie gazowe, jednak nie wszyscy mogą mieć dostęp do podłączenia się do sieci

Budowa domu jest poważnym przedsięwzięciem, które wymaga dużego nakładu finansowego. Dlatego należy wybrać odpowiednie biuro projektowe, a każdy etap budowy należy solidnie przemyśleć. Niestety często bywa tak, że pomimo bardzo dobrego projektu wykonawca domu i tak zrobi według własnego zdania.

Chester – Instalacje szyldów reklamowych