Własny Kąt

Projektowanie, budownictwo, wnętrza

Aranżacja łazienki – jak ukryć rury?

Coraz więcej osób decyduje się na to, aby rury stały się elementem wystroju wnętrza. Większość jednak wciąż stara się je zamaskować. Zazwyczaj miejscem, w którym mamy najwięcej rur do ukrycia, jest łazienka i na niej się skupmy.
Łazienka jest miejscem, w którym spędzamy sporo czasu, dlatego też warto zadbać szczególnie o to, aby nie została oszpecona przez rury, przelewy czy podłączenia znajdujące się na wierzchu. Decydując się na remont łazienki, musimy mieć świadomość, że ogromną trudnością będzie odpowiednie rozplanowanie elementów instalacyjnych, jak na przykład rury wodociągowe czy kanalizacyjne.
Zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach, bardzo zależy nam na tym, aby jak najbardziej zatroszczyć się przestrzeń. W tym celu ukrywa się nieruchome elementy wyposażenia, dając tym samym wrażenie dodatkowej przestrzeni.
Jeżeli stoimy przed koniecznością ukrycia spłuczki ze stelaże czy rury sanitarnej, z pomocą przychodzą nam systemy podtynkowe.

Dzięki nim mamy możliwość zainstalowania umywalki czy toalety w miejscu które nie zostało przewidziane przez projektanta. Korzystając z tych systemów z łatwością ukryjemy niezbędne rury i inne elementy instalacji.
Oczywiście, niejednokrotnie zdarza się tak, że konieczne jest zachowanie dostępu do elementów, jak na przykład syfon. Wówczas stosuje się w zabudowie kratkę rewizyjną lub płytę maskującą z magnesami, dzięki czemu ograniczamy widok elementów, zachowując dostęp do nich.
Łazienka jest miejscem niezwykle intymnym, w którym spędzamy wiele czasu, dlatego warto zadać sobie trud i sprawić, aby była naprawdę estetycznie wykonana. Tylko wtedy będziemy naprawdę z niej zadowoleni, jeżeli nie będą nam się rzucały w oczy „niepotrzebne” rury czy inne systemy instalacyjne.