Sztuka baroku

Sztuka baroku jest tematem wyjątkowo obszernym. Zarówno literatura baroku, architektura i szeroko pojęta sztuka (od rzeźby przez malarstwo po teatr) charakteryzują się bardzo bogatą, ozdobną formą. Chcąc w pełni zrozumieć sztukę baroku, warto bliżej przyjrzeć się wspomnianej już architekturze, w której styl barokowy jest mocno widoczny.

Zdecydowanie najlepszymi przykładami architektury baroku są kościoły, klasztory oraz pałace. Na szczególną uwagę zasługują niezwykle oryginalne rzuty oraz fasady.

Najważniejszymi postaciami tworzącymi w nowym stylu barokowym są Michał Anioł, Domenico Fontana, Giacomo della Porta, Giovanni Lorenzo Bernini, Francesco Borromini. Pierwszym przykładem świątyni wzniesionej w stylu barokowym jest Kościół Najświętszego Imienia Jezus w Rzymie.
Jeżeli chodzi o rzeźbę, w okresie baroku najbardziej popularnymi materiałami były brąz, marmur, stiuk oraz drewno. Rzeźby barokowe charakteryzują się niezwykłą siłą ekspresji, często też przyjmują formę spiralną, która nadaje im lekkość i dynamizm. W rzeźbie specjalizowali się już wspomniani Michał Anioł, Bernini, a także Bandinelli, Cellini, Algardi, Coysevox, Cano, Duquesnoy.

W malarstwie wykorzystywano iluzjonizm, bardzo bogatą symbolikę, technikę światłocienia. Malarze chętnie malowali obrazy głównie w tematyce religijnej, historycznej, mitologicznej, ale również portretowej. Coraz to bardziej popularne w malarstwie zaczęły stawać się martwa natura, pejzaż oraz sceny rodzajowe. Ponownie należy przywołać tu postać Michała Anioła, a ponadto takich artystów jak Caravaggio, Tycjan czy Veronese. Pomimo, iż to włoscy artyści zapoczątkowali styl barokowy w malarstwie, zarówno Francja jak i Hiszpania były bardzo ważnymi ośrodkami artystycznymi.


Pwiązane artykuły
Komentarz

Zostaw komentarz

Twoje imię: (jest wymagane)

E-mail: (jest wymagane)

Website: (nie wymagane)

Wiadomość: (jest wymagane)

Wyślij komentarz