Moda w okresie Baroku

Fontange

Każda epoka charakteryzowała się swoją odmiennością od pozostałych, zarówno w architekturze, sztuce, malarstwie czy stylu ubierania się. Nie inaczej było również z fryzurami. W niektórych okresach modne fryzury były równie ważne jak same ubrania, stanowiły ich integralną część a czasem były nawet ważniejsze niż strój. Piękna ozdobiona fryzura świadczyć mogła o dobrobycie i „zasobności portfela” właściciela a czasem nawet wyrażała emocje. Od wymyślnych i „bogatych” fryzur nie stronili również panowie.

Okres baroku to przede wszystkim fryzury, które były mocno podniesione w górę i składały się z loków upiętych w kok. Ok. 1690 r wprowadzona została dodatkowa ozdoba tzw. fontanges wykonana z muślinu a także wstążek i koronek a całość upięta była na stelażu wykonanym z drutu, który miał nawet do 20 cm wysokości. Tył głowy zakrywał mały czepek a z przodu nad czołem znajdowały się kokardy wykonane z koronki lub plisowanych falban sterczących do góry. Za prekursorkę stosowania tego typu ozdoby uważa się kochankę Ludwika XIV pannę de Fontange, która w ten sposób upinała loki, które przeszkadzały jej w polowaniu. Zaczesywano także włosy do góry i zdobiono je klejnotami aby wydłużyć w ten sposób sylwetkę. Również mężczyźni zaczęli nosić loki. Pukle świadczyły o ich elegancji.

W malarstwie barokowym znajdziemy wiele portretów przedstawiających zarówno mężczyzn jak i kobiety, które nosiły peruki. Były one symbolem dobrobytu a ich noszenie zarezerwowane było jedynie dla osób zamożnych. Ozdabiano je drogimi klejnotami i kamieniami, perłami, wstążkami a nawet ptasimi piórami. W okresie Rokoko peruki miały białą barwę ze względu na ich pudrowanie. W miarę upływu czasu moda się zmieniała. Pod koniec XVII trend trochę się zmienił. Kobiety zaczęły układać własne włosy za pomocą grzebieni wykonanych z kości słoniowej albo drewna.

Fryzura jak i jej kształt były bardzo ważną i integralną częścią ubioru oraz wyglądu kobiet. Zaczęły one nosić skomplikowane fryzury posiadające rozbudowane konstrukcje na stelażach. Ozdabiane były nie tylko w celu dopasowania do stroju, ale również ich zadaniem było wyrażanie emocji i uczuć kobiety, czasem również jej poglądów na sprawy związane z aktualnymi wydarzeniami. We Francji pojawiły się pierwsze pisma promujące modę – stroje, fryzury i akcesoria.


Pwiązane artykuły
Komentarz

Zostaw komentarz

Twoje imię: (jest wymagane)

E-mail: (jest wymagane)

Website: (nie wymagane)

Wiadomość: (jest wymagane)

Wyślij komentarz