Własny Kąt

Projektowanie, budownictwo, wnętrza

Jak ogrzewać mieszkanie?

grzejnik

Istnieje wiele metod ogrzewania mieszkania – ta podstawowa, przeważnie nie zależy od nas. Kamienice i bloki wielorodzinne ogrzewane są przeważnie w sposób centralny, czy to z sieci miejskiej, czy z kotłowni umiejscowionej w danym budynku.

Ogrzewanie centralne
To nie wymaga od nas żadnego zachodu – odkręcamy kurek w kaloryferze i ciepło samo rozchodzi się po mieszkaniu. Musimy jedynie pilnować, aby grzejniki się nie zapowietrzyły – wtedy ich wydajność znacznie spada.

Ogrzewanie centralne może być jednak podpięte do pieca gazowego w naszym mieszkaniu (piec dwufunkcyjny), albo do sieci obejmującej cały blok czy kamienicę.

W starszych kamienicach w dużych polskich miastach spotyka się także piece kaflowe, które funkcjonują na węgiel. Często jednak to paliwo obecnie zastępowane jest wkładką elektryczną.

Dodatkowe ogrzewanie
Najpopularniejszym sposobem na „dogrzanie” mieszkania są w Polsce tzw. dmuchawy oraz grzejniki olejowe. Oba działają na prąd i niestety, ale pochłaniają spore jego ilości. To jednak dobre rozwiązanie na chłodne łazienki, ponieważ stosunkowo szybko nagrzewają pomieszczenie na czas kąpieli czy prysznica.

Promienniki podczerwieni
Nowość na rynku – działają na prąd i emitują fale podczerwone. Te działają jak promienie słoneczne i ogrzewają jedynie osoby znajdujące się na przeciwko danego grzejnika. Jednak – co podkreślają producenci – grzeją momentalnie od włączenia i nie wymagają długotrwałego rozgrzewania.

W niektórych przypadkach możliwa jest zmiana typu ogrzewania centralnego, jednak za każdym razem wymaga to zgody spółdzielni.

Przeczytaj też jak tanie i wydajne są grzejniki KORADO RADIK.