Caravaggio - malarz włoskiego baroku

Michelangelo Merisi Caravaggio jest jednym z głównych przedstawicieli włoskiego malarstwa wczesnego baroku. Urodził się 29 września 1571 w Mediolanie. W związku z szalejącą w tym czasie zarazą, cała rodzina zmuszona była przenieść się do miejscowości Caravaggio nie porzucając jednak nigdy kontaktów z mediolańskimi rodami, które swoimi wpływami zapewniły protekcję w 1584, kiedy to młody malarz powrócił do rodzinnego miasta.

Swoje młode lata Michelangelo spędził na podróżach i praktykach malarskich. Szczególną rolę w jego twórczości odegrał pobyt w Lombardii w której kształtował się jego psychologiczny realizm pojawiający się w dziełach.

Początek kariery Caravaggia rozpoczął się w 1592 roku w Rzymie, gdzie szlifował swój warsztat malarski u Giuseppego Cesariego- malarza papieża Klemensa VIII. W czasie tego terminowania malował głównie owoce i kwiaty. Z tego okresu pochodzą obrazy takie jak: ”Chory Bachus”, „Chłopiec obierający owoc”, ”Chłopiec z koszem owoców”.


Po opuszczeniu Cesariego w 1594 roku Caravaggio prowadził burzliwe życie, pozostając w ciągłym konflikcie z prawem. Z tego okresu pochodzą obrazy tj .”Wróżenie z ręki”, „Grający w karty”.
Uderzający realizm Caravaggiego powrócił wraz z obrazami religijnymi przepełnionymi niezwykłą duchowością. Jako przykład może posłużyć „Maria Magdalena pokutująca”, „Święta Katarzyna”, „Nawrócenie Marii Magdaleny”. Pomimo swej dramaturgii dzieła te miały jednak wąskie grono odbiorców – przedstawione postacie nie przypominają uduchowionych świętych lecz wyglądają jak zwykli śmiertelnicy. Prawdziwą sławę przyniosły mu dekoracje Kaplicy Contarellich w kościele św. Ludwika – króla Francji. Mowa tutaj o „Męczeństwie św. Mateusza” i o „Powołaniu św. Mateusza”. Artysta stosuje  tenebryzm, czyli wprowadza światło punktowe, które wpadając z poza obrazu wydobywa z półmroku przedmioty i postacie.

W czasie pobytu w Rzymie Caravaggio namalował także słynne ”Złożenie do grobu”, Śmierć Marii”, „Madonnę pielgrzymów”. Ten malarz barokowy był człowiekiem o awanturniczym i niespokojnym usposobieniu, które przysporzyło mu wielu problemów łącznie z pobytem w więzieniu i wygnaniem. Był on jednak mistrzem światła i cienia. Jego obrazy charakteryzuje mroczna kolorystyka, która buduje odpowiedni nastrój. Święci u Caravaggia są zwykłymi ludźmi z ulicy-  niewyidealizowani z „brudnymi stopami” na pierwszym planie co budziło lawinę krytyki przez co obrazy były często nieakceptowane. Pomimo tego jego styl był bardzo nowatorski a wprowadzone przez niego techniki stały się inspiracją dla późniejszych twórców baroku takich jak: Rubens, Rembrandt, Wermeer czy Velazquez.

 


Pwiązane artykuły
Komentarz

Zostaw komentarz

Twoje imię: (jest wymagane)

E-mail: (jest wymagane)

Website: (nie wymagane)

Wiadomość: (jest wymagane)

Wyślij komentarz