Barok – rewolucja naukowa

Isaac Newton

W baroku stosunkowo szybko postępował proces rozwoju nauk przyrodniczych, który określano mianem rewolucji naukowej. Był to rozwój wielu dziedzin t.j biologia, gdzie William Harvey dokonał opisu w jaki sposób działa układ krwionośny, z kolei John Ray był twórcą pierwszej systematyki roślin. Wykorzystanie do badań mikroskopu okazało się przełomowe jeśli chodzi o odkrycia dokonane przez Roberta Hooke, Antoniego van Leeuwenhoek i Marcella Malpighi. Era nowoczesnej chemii została zapoczątkowana przez Roberta Boyle.

W epoce baroku zaczęto bardziej niż przedtem interesować się astronomią co doprowadziło do rozwoju tej dziedziny nauki. Za pomocą teleskopu można było poznawać wszechświat znacznie lepiej niż do tej pory. Johannes Kepler był autorem i odkrywcą prawa, które odpowiada za ruch planet, a Galileusz zasłynął odkryciem księżyców Jowisza oraz zjawiska bezwładności. Ci dwaj naukowcy są popularyzatorami teorii heliocentrycznej. Zasługą Edmunda Halley dla astronomii było odkrycie ruchu własnego gwiazd i eliptycznej orbity komet, z kolei przeprowadzenie szczegółowych obserwacji Księżyca przypisuje się gdańszczaninowi Janowi Heweliuszowi.

Najbardziej znanym szczególnie dziś najwybitniejszym fizykiem baroku stał się Isaac Newton, to on jest autorem prawa powszechnego ciążenia oraz trzech fundamentalnych zasad dynamiki. Wiedza dotycząca temperatury został a znacznie poszerzona w związku z obserwacjami jakie prowadził Gabriel Fahrenheit, który również pochodził z Gdańska. Christiaan Huygens miał wpływ na rewolucje naukową epoki dzięki swoim przełomowym odkryciom w dziedzinie optyki.

W epoce baroku powstało bardzo wiele ciekawych i zupełnie nowych wynalazków. To w tym czasie stworzony został termometr rtęciowy, którego twórcą był Fahrenheit. Athanasius Kircher był konstruktorem latarni czarnoksięskiej. Za jej pomocą na ścianie możliwe było wyświetlanie powiększonych obrazów. Skonstruowano również zegary wahadłowe, który były dokładniejsze niż wcześniej. Również w dziedzinie matematyki dokonały się pewne nowe odkrycia. Leibniz wraz z Newtonem stworzyli rachunek różniczkowy oraz całkowy, zupełnie niezależnie od siebie, a twórcą rachunku prawdopodobieństwa był Bernoulli.

W epoce baroku narodziło się wiele towarzystw naukowych, nad którymi opiekę sprawowali monarchowie. Pierwszymi z nich były powstałe w roku 1662 Royal Society i Académie Royale des Sciences w roku 1666.


Pwiązane artykuły
Komentarz

Zostaw komentarz

Twoje imię: (jest wymagane)

E-mail: (jest wymagane)

Website: (nie wymagane)

Wiadomość: (jest wymagane)

Wyślij komentarz