Antykwariat - królestwo książek

Antykwariat

Słowo antykwariat pochodzi od łacińskiego antiquarius i oznacza osobę zajmującą się starożytnościami. Dziś słowo „antykwariat” jednoznacznie kojarzy się z miejscem, w którym sprzedawane są używane książki. Czy można o tych książkach mówić, że są starożytne lub, że są starociami? Nie do końca. Antykwariaty mają naprawdę bardzo bogatą ofertę, często bogatszą od księgarni, które sprzedają tylko książki nowe.

Przewagą antykwariatu jest to, że można w nich znaleźć wiele wartościowych dzieł publikowanych lata temu i niedostępnych już w księgarniach – o tych dziełach, z lekkim przymrużeniem oka, można mówić w kontekście starożytności. Antykwariat w swojej ofercie ma także książki jak najbardziej aktualne i najnowsze. Już kilka miesięcy po premierze książki, można ją znaleźć w antykwariacie.

Antykwariat jest fantastycznym miejscem, gdzie znajduje się bardzo szeroki przedział publikacji, zarówno, jeśli chodzi o datę wydania, jak i o tematykę. Półki uginają się od ciężaru literatury pięknej oraz literatury fachowej – każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie czy jest licealistą, studentem medycyny, czy profesorem wyższej uczelni.

Zaletą antykwariatów jest cena. Książki w bardzo dobrym stanie można kupić za równowartość 30-60% nowej. W nieco gorszym stanie nawet mniej. Codziennością jest targowanie się o ceny, szczególnie w przypadku kupowania kilku pozycji.

Niesamowitą zaletą jest zazwyczaj osoba prowadząca antykwariat. Nie jest to przypadkowy sprzedawca, jak to zazwyczaj bywa w księgarniach, ale prawdziwy pasjonata, który potrafi zarazić miłością do słowa pisanego oraz świetnie doradzić. Doświadczony antykwariusz na podstawie rozmowy potrafi świetnie określić nasz gust i polecić kilka wartościowych książek, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia.
To, że w antykwariacie znajdują się książki używane dla jednych jest zaletą, dla drugich wadą. Niektórzy lubią zapach używanej, przekartkowanej wielokrotnie książki, inni wolą zapach farby drukarskiej.
Antykwariat jest magicznym miejscem, które warto odwiedzić, nawet jeżeli na co dzień nie czytasz książek.


Komentarz

Zostaw komentarz

Twoje imię: (jest wymagane)

E-mail: (jest wymagane)

Website: (nie wymagane)

Wiadomość: (jest wymagane)

Wyślij komentarz